12 - 24

Заяви світу про себе

Боротьба за незалежність

Після свого першого дня народження дитина, як і раніше, відчуває необхідність в увазі батьків. Вона особливо потребує присутності найближчих їй людей, коли засинає, хворіє чи просто сумує. Але водночас малюк хоче діяти по-своєму та відчувати себе дорослим. В цьому віці діти досить часто бувають примхливими та навіть впертими. Іноді здається, що “ні” – їх улюблене слово. Якщо хтось суперечить дитині, вона починає плакати та вередувати.
Саме тому в цей період батькам необхідно проявляти максимум такту та терпіння по відношенню до малюка. Ви повинні направляти свою дитину. Так вона відчує, що може зробити щось самостійно. Ваш малюк бореться за незалежність і виявляє свою особистість. Але мамі і татові не потрібно сприймати даний період лише як суцільні труднощі. Насправді в цьому віці діти надзвичайно цікаві та веселі.

Ідеї для ігор з дітьми

 • Пограйте з вашим малюком у хованки. Це найбільш цікава гра для дітей такого віку. Дитина з захопленням спостерігає, як люди зникають, а потім знову з’являються.
 • Вигадуйте різноманітні ігри з маленькими ляльками, шкарпетками та розмальованими пальцями. Нехай ваші герої заживуть реальним життям. Такі міні-вистави спонукають малюків говорити.
 • Запропонуйте дитині барабан, музичні скриньки та інші інструменти. Биття в барабан задовольняє потребу дітей виплескувати енергію, якої в них так багато. А під музику вони танцюють та стрибають. Така активність допомагає малюкам краще відчувати своє тіло.
 • Познайомте малюка зі світом книжок та чарівних казок. Дітям надзвичайно подобається слухати історії та гортати сторінки. Спеціальні видання з прихованими “віконцями” та сюрпризами неодмінно зацікавлять Вашу дитину. Відведіть спеціальний час для читання. Такі моменти зміцнюють зв’язок між матір’ю та дитиною, а також допомагають малюку розслабитись.
 • Запропонуйте губки та широкі пензлики для малювання, пальчикові фарби та наліпки. Це розвиватиме творчі здібності дитини.

  Розвиток моторики

  “Я ходжу, я піднімаюсь по сходах і... я біжу”

  Ваш малюк вже чудово повзає. Він контролює своє тіло і рухається значно швидше. З легкістю піднімається по сходах, нахиляється, щоб підняти іграшку, та підводиться без допомоги дорослих. Дитина витрачає багато енергії, щоб навчитися ходити і приблизно в 15 місяців крокує вже досить впевнено. Ще через два місяці діти починають бігати, і хоча вони іноді втрачають рівновагу, вже не падають так часто.
  Наступні важливі зміни відбуваються в 20 місяців. В цьому віці діти вже можуть стояти на одній нозі не втрачаючи рівноваги, з задоволенням підкорюють невисокий бордюр, а також кидають м’яча обома руками.
  Тепер прийшла черга опанувати сходи. Ваш малюк навчиться тримаючись підніматися та спускатися по ним і ставитиме обидві ніжки разом на кожну сходинку. Рухи маляти більш різноманітні. Дитина може залізти на стілець, встати на ньому, покрутитися і сісти. Також вміє вдаряти ніжкою по м’ячу і тягнути предмети за собою, поки йде. Вибір ігор для Вашої дитини стає більшим!

  Розвиток дрібної моторики

  “Я можу взяти навіть дуже маленьку річ”

  Руки та пальчики Вашого малюка побували вже напевно всюди. В цей період діти стають не такими безпомічними. Вони вчаться їсти з ложки та пити зі склянки, хоча іноді не доносять її до ротика і все розливають.
  Також діти вже вміють малювати різні каракулі, а в два роки – вертикальні та горизонтальні лінії та геометричні фігури округлої форми. Через природну цікавість малюки всюди засовують вказівний палець. Діткам дуже подобається гортати сторінки улюбленої книжки та складати прості пазли (з двох, трьох частин). Після кількох спроб у малюка нарешті виходить зібрати мозаїку.
  Коли дитина ще трохи підросте, вона складатиме більші та складніші конструкції з кубиків та інших предметів. В 18 місяців зможе побудувати башту з трьох кубиків, ставлячи один на інший. В два роки конструкції Вашого маленького будівельника складаються вже з чотирьох, п’яти та шести кубиків, які розташовуються по три в рядку. В три роки діти створюють башти з восьми та місточки з трьох деталей.

  Емоційний та соціальний розвиток

  “Я найголовніший!”

  Потроху діти починають розуміти, що вони незалежні особи. Іноді вони прагнуть свободи та самостійності, а іноді хочуть весь час бути біля батьків.
  Малюки вже впізнають своє відображення в дзеркалі. Вони знають, чого хочуть. І дуже сердяться, коли не можуть отримати те, що бажають. Діти можуть сперечатися, вимагати свого та дратуватись. У віці двох років малята ще досить егоцентричні, адже не можуть поставити себе на місце іншої людини. Ревнощі, роздратування, радість та сум вони виражають в повній мірі. Також діти голосно сміються, коли їх щось дивує.
  Цікавість малечі зростає так само швидко, як і здатність спостерігати. Це дає можливість копіювати поведінку дорослих та старших дітей. Малюкам подобається компанія старших братів та сестричок, але до спілкування з ними вони поки не дуже охочі. Дітки починають сприймати прийняті соціальні норми та хороші манери, наприклад, привітання.

  Розвиток мовлення

  “Я весь час слухаю”

  Ви вже розумієте мову малюка. Його словниковий запас потроху поповнюється. У віці від 15 до 20 місяців дітки вимовляють кілька окремих слів, а розуміють набагато більше.
  Діти до двох років можуть сказати фрази з двох слів. В 20 місяців вони вчаться розрізняти частини тіла, показуючи їх на собі або на ляльці. В два роки словниковий запас включає близько 50 слів, тож малюки вже здатні скласти речення з трьох-чотирьох слів. Щоправда, деякі дітки ще мало говорять в цьому віці (це вважається цілком нормальним). Їх улюблені слова – “так”, “ні” та “моє”.
  Не менше ніж говорити діти люблять слухати. Їм подобається, коли батьки показують якусь річ та називають її. Також малюки прислухаються до розмов інших людей та повторюють за ними слова. Вони розуміють прості вказівки та виконують їх. В цьому віці діти запам’ятовують не лише своє ім’я, а й імена батьків, родичів та найближчих друзів. Так само діти не забувають назви предметів, які часто використовують. Вашому малюку надзвичайно сподобається, якщо Ви заспіваєте йому пісеньку та потанцюєте з ним під музику.

  Розвиток логіки та пізнання

  “Я уявляю речі, які не можу побачити”

  Уява дитини відіграє тепер дуже важливу роль в її житті. Малюки з задоволенням знаходять речі, які заховали їх батьки. Дітям це вдається завдяки хорошій пам’яті. Крім того, після 18 місяців вони здатні уявити речі, яких на даний момент немає. Це важливий розумовий процес Вашої дитини. Він сприяє розвитку навичок знаходити рішення в різних ситуаціях.
  Ваша дитина залюбки грає ляльками та м’якими тваринками, уявляючи їх живими істотами. Малюки розмовляють з іграшками та створюють власні рольові ігри. Все, що вони бачать в реальному житті, втілюють в своїх забавах – розмовляють по іграшковому телефону та годують ляльку. Діти з радістю слухають невеличкі казки, бо можуть прослідкувати їх зміст по картинках в книжці.
  Діти також вже розуміють, як розташовані речі в просторі. Вони знають поняття “зверху” та “знизу”, “всередині” та “зовні”, предмет повний або пустий. Також малята розуміють значення “великий” та “маленький”. Більше того, крихітка не забуває, що це саме його іграшка, а іноді навіть намагається привласнити собі іграшки інших дітей.

 •