9 - 12

Нестримні емоції

Щастя великих досягнень

Комунікабельна та щаслива. Саме такими словами можна описати Вашу дитину в цей період. Її особистість починає окреслюватися чіткіше. Вона дуже багато розуміє з того, що кажуть батьки, хоча ще не може говорити. Малюк сміється з забав та жартів, любить часто змінювати види діяльності. Він відтворює звуки, які чує, виражає щастя і роздратування та добре знає, коли його хвалять чи журять.
Малюк долає різні перешкоди, завдяки цьому він досягає нових місць та відкриває простори для експериментів і досліджень. Крім того, його рухи стають більш чіткими та акуратними. Він добре повзає, а з допомогою батьків може почати ходити. З горизонтального положення дитина легко переходить у вертикальне. Коли під час гри виникають невеликі труднощі, батьки роблять правильно, якщо дозволяють малюкові долати їх самостійно. Його маленькі досягнення закріпляють впевненість у своїх силах і водночас приносять радість.

Ідеї для ігор з малюком

 • Підготуйте для крихітки коробки з безпечними іграшками та речами, щоб досліджувати їх вміст.
 • Повзіть коло дитини, щоб укріпляти його м’язи. Бігайте навипередки до улюбленої іграшки.
 • Грайтеся в м‘яча: кидайте його малюку та просіть повертати. Йому це дуже подобається.
 • Давайте досліднику горнятко, коли берете собі: заохочуйте його повторювати за вами і навчайте пити з горнятка самостійно.
 • Грайте в ігри типу “давати-взяти”. Малюк у захваті! Вони стимулюють різносторонній розвиток (фізичний, комунікаційний та ін).
 • Пропонуйте предмети різних розмірів, текстури та кольорів, щоб вдосконалювати роботу органів чуття.
 • Читайте малюку казки та історії. Ця традиція допоможе йому розслаблятися перед сном. Перші дитячі книжки мають бути з цупкими сторінками – дитині зручно їх гортати.

  Розвиток моторики

  “Я роблю перші кроки”

  Під час останніх трьох місяців Ваш Малюк навчився майстерно повзати, він здатний самостійно долати багато перешкод. Дитина насолоджується різними способами пересування по всіх закутках квартири: на ручках та колінцях, на ходунках або тримаючись за батьківську руку.
  Ваше маля вже вміє стояти, якщо має на що спертися (наприклад, на меблі – вони забезпечують впевненість). Насправді починаючи з 11 місяців дитина може спробувати ходити за допомогою дорослих, а між 12-м та 14-м місяцем вона зважується на перші самостійні кроки.
  Маля в захваті від карабкання і намагається видератися на стільчики, диван і всюди, де тільки йому дозволено. Іграшки, які треба тягнути за собою, надихатимуть малюка проводити більше часу на ніжках та випробувати свої сили.

  Емоційний та соціальний розвиток

  “Я почуваю себе вільним”

  Гра забирає всю увагу малюка. Тим не менше, він любить відчувати себе в компанії та знати, що його мама і тато поруч. Більше того, дитина проходить період паралельної гри. Це означає, що вона грає коло інших дітей, але не з ними. Маля не ділиться своїми іграшками, бо все ще вважає їх частиною самого себе.
  Дитина стає все більше самодостатньою. Тому інколи вона залишає батьків, хоча пізніше обов’язково повертається до них. Малюк почуває себе вільним, проте разом з тим все ще трохи невпевненим.
  Якщо у Вас дівчинка, вона, як правило, проявляє більше любові до батька. А хлопчик, навпаки, прив’язаний до матері.

  Розвиток дрібної моторики

  “Я експерт зі всього, що можу взяти”

  Координація, точність, вправність, плавність... Рухи Вашої дитини вдосконалюватимуться за всіма цими ознаками до першого дня народження. Крихітка може добре визначати відстань, вона бере дрібні предмети, використовуючи вказівний та великий пальці (як пінцет) та підтримує свою пляшечку обома долоньками. Також починає їсти самостійно і при необхідності легко визначає, як треба задіяти кожну ручку окремо.
  Під час гри малюк складає і сортує предмети. Він вкладає і виймає речі, збирає та розбирає свої іграшки. Дитина відкриває коробки та шухлядки столу, щоб випорожнити їх та дослідити вміст. Її цікавить все невідоме. Маля з великим задоволенням встромляє свої маленькі пальчики в отвори, щілини, тріщинки та дірки. Його увагу привертають іграшки з кільцями, кнопками, на які можна натискати, та деталями, які можна досліджувати. Вони поза конкуренцією!

 •