6 - 9

Досліджуй світ навколо себе

Дослідження в діях

Пізнавати, пізнавати і ще раз пізнавати. Це є непереборним бажанням дитини на даному етапі її розвитку. В сім місяців дітки вже можуть самостійно сидіти, відчувають себе незалежно і хочуть дізнатися якомога більше нового. Тепер для них відкривається широке поле дій, щоб експериментувати зі всім, що навколо.
Діти беруть в руки та розглядають предмети. Їм цікаво, які вони на смак і на дотик, як працюють. Малята хочуть знати закони, що керують світом. Хлопчики і дівчатка пізнають закон тяжіння, коли кидають речі на підлогу. Спостерігають за їх падінням та прислухаються до звуку. Це – ключовий етап їх розвитку.
Крім того малюки розуміють, що володіють деякою силою над речами та людьми. Дитина може сміятися, щоб батьки помітили її, чи навпаки, розплакатись, щоб їй приділили належну увагу. Таким чином маленька людина стверджується, і це робить її життя яскравішим та цікавішим.

Ідеї для ігор з дітьми

 • Запропонуйте дитині аркуш паперу, щоб вона зминала його. Подібні вправи сприяють психомоторному розвитку дітей. Але слідкуйте, щоб малюк не відкусив клаптик.
 • Розважайте крихітку предметами, які по-різному звучать. Дітям подобається бити, наприклад, пластиковою ложкою по металевій каструлі.
 • Кидайте малюку м’яч і заохочуйте штовхати його назад Вам в руки.
 • Посадіть дитину навпроти шафи чи тумбочки та запропонуйте дістати звідти все, що там лежить. Це неодмінно зацікавить малюка.
 • Навчіть маля гратися з Вами в “ладусі-ладусі”. Ця гра вдосконалює координацію рухів і ідеально підходить для дітей молодшого віку.
 • Вдягніть на ніжку дитини шкарпетку і покажіть, як її зняти. Ця вправа допоможе розвитку дрібної моторики.
 • Пограйте з малюком в хованки. Заховайтесь за подушкою на кілька секунд, а потім покажіться.
 • З дев’яти місяців спробуйте робити “тунель”, щоб маля міг проповзати крізь нього.
 • Поведіть дитину до зоопарку. Діти дуже люблять розглядати тварин.
 • Побудуйте тунель з великих коробок, щоб малюк пройшов крізь нього. Такі ігри допомагають навчити вирішувати різні, досі невідомі завдання.

  Розвиток моторики

  “Мені подобається крутитися навколо”

  Ваш малюк тепер більше рухається і робить це значно впевненіше. Він вже може сидіти на стільці без спинки та тримати рівновагу, навіть коли повертається в іншу сторону. Він підтягується на ручках і найпізніше у вісім місяців намагається повзати. Ніжки стають сильнішими, тож приблизно у дев’ять місяців діти можуть стояти у ліжечку.
  Лежачи на спині малюк повертається у всі сторони, а також самостійно перевертається. На животі дитина з легкістю піднімається на одній руці, щоб іншою взяти іграшку. Певним чином діти починають володіти ситуацією.

  Розвиток дрібної моторики

  “Я управляю своїми пальчиками”

  Рухи Вашої дитини стають більш впевненими. Діти вміють користуватися обома ручками одночасно і перекладати іграшку з однієї в іншу. Малюки можуть досить довго роздивлятися річ, що їх цікавить, повертаючи її та пробуючи на дотик. Вони дуже радіють, коли за допомогою іграшок чи інших предметів створюють звуки.
  Граючись зі своєю дитиною, батькам потрібно звернути увагу на ті види діяльності, які їй особливо до вподоби. Таким чином мама і тато не лише виявляють свою зацікавленість, а й допомагають малюку вчитися та розвиватися.
  Малята вже значно краще контролюють свої пальчики і можуть брати маленькі предмети лише за допомогою двох – вказівного та великого (“пінцетний захват”) . Це важливий крок у розвитку дитини! Тепер вона легко піднімає те, що випало у неї з рук. Виходить, діти знають, яким чином розвивати свої м’язи. Ігри з кубиками для сортування та складання надзвичайно допомагають у вдосконаленні таких навичок.

  Зорове сприйняття та дрібна моторика рук

  “Я хочу взяти все, що бачу”

  Навколишній світ дуже цікавить малюка. Якщо дитина може дотягнутися до предмета, він неодмінно опиняється у неї в руках. Зараз її зір і руки працюють більш скоординовано, і маля легко дістає та тримає іграшки. Крихітка отримує задоволення від ігор з кільцями та іншими подібними іграшками, бо в цьому віці її сенсорні відчуття та дрібна моторика краще розвинені. Ці навики стимулюють розвиток розумових здібностей.

  Розвиток мовлення

  “Мені дуже подобається, як звучить мій голос”

  Ці три місяці надто шумні, бо Ваше маля починає закладати фундамент розвитку мови. Дитина вигукує, сміється, белькоче, бурмоче... Вона чітко вимовляє такі прості склади, як “ма-ма” чи “та-та”. Завдяки цьому виражає свої емоції та імітує навколишні звуки. Поки малюк не наділяє такі слова жодним значенням. Лише під кінець дев’ятого місяця крихітка почне свідомо називати знайомі предмети. Наприклад, песик стане просто “га-га”.
  Насправді дитина розуміє більше, ніж може сказати. Вона відгукується на своє ім’я, розуміє вислів “не можна”, а також реагує на такі прості прохання, як “ходи-но сюди” та “дай мені”. Наприкінці цих трьох місяців малюк вже вміє підтримувати розмову: він слухає звернення батьків, а потім “відповідає” на нього. Дуже добрим стимулятором є музика. Як і інші гармонійні звуки, вона робить маля щасливим.

  Емоційний та соціальний розвиток

  “Я хочу до мами!”

  Мама для дитини є центром світу – маля сприймає її як частину себе. Тому крихітка сумує, коли мами немає поряд. Поступово малюк вчиться пересуватися самостійно. Йому це подобається, але водночас він почуває себе дещо невпевнено.
  Гра для дитини є основою для того, щоб почуватися більш впевно.
  Зараз маля вміє краще розрізняти людей. Він впізнає свою сім’ю та недовіряє незнайомцям. Дитина знає, що дорослі та діти різні. Останні подобаються їй більше, хоча вона поки що не грає з ними. Малюк плескає в долоні та махає при прощанні, використовуючи свої перші соціальні навички. Харчування, купання, прогулянки – важливі моменти життя дитини. Вона вже настільки звикла до них, що безпомилково передбачає, чого слід чекати. Крім того, дитина хоче самоствердження, відмовляючись від їжі, або ж плаче, не отримавши бажаного.
  Впродовж цього етапу Ваша дитина, як губка, вбирає різні емоції: вона сміється чи плаче, якщо це робить хтось поруч. Малюк може навіть виражати своє задоволення та щастя вибухом сміху.

  Розвиток логіки та пізнання

  “Я контролюю ситуацію”

  Робити щось навмисно – одне з улюблених занять малюка. Він розуміє: якщо стукати іграшкою по підлозі, з’являються нові звуки. Тому маля буде знову і знову повторювати цю вправу, щоб вкотре досягнути бажаного ефекту. Маленький дослідник любить повторювати: кидає іграшки, накриває, розгортає їх.
  Малюк також вдосконалює свої методи дедукції. Наприклад, якщо він не може дотягнутися до іграшки, що лежить на ковдрі, він дістає її, потягнувши за ковдру. Якщо батьки в присутності дитини ховають якийсь предмет, вона обов’язково починає його шукати. Їй це дуже подобається. Крихітка досліджує те, що існує поза полем її зору. Таким чином Ваша дитина навчається приймати рішення, будувати плани та досягати бажаного.
  Протягом цих місяців пробуджується творчість. Дитина не тільки імітує дії інших людей, а й починає змінювати деякі аспекти гри. Якщо мама робить кумедну гримасу, щоб розсмішити малюка, то він в свою чергу веселить її. В його пам’яті збирається все більше подій, він не забуває попередні ігри.

 •