0 - 3

Ласкаво просимо в цей чудовий світ!

Вчимося відчувати

Тепер Ваш малюк вдома, в новому для нього світі, що так відрізняється від затишного місця, де він провів попередні дев’ять місяців. Дитині необхідно пристосуватися до навколишнього середовища. І це їй вдається, бо пробуджуються органи чуття, маля починає потроху контролювати своє тіло. На цьому етапі він припиняє рухатись безладно, а маленьке тіло, руки, ноги і навіть рот допомагають пізнавати все, що довкола. Крихітка задовольняє свою природну цікавість.
На перший погляд, життя немовляти досить одноманітне: здається, що він лише спить чи п’є молочко. Але дитя відчуває цікавість до всього і починає пізнавати світ з перших днів. Його надихають приємні враження, наприклад, голоси, музика, дотики, людські обличчя та яскраві кольори. Це важливі складові ігор з крихіткою.
Насамперед дитині потрібні турбота, обійми, ласкаві погляди та посмішки. Любов необхідна їй для того, щоб добре почуватися, рости та дорослішати. Батьки, а особливо мама, є центром життя малюка. З самого дня народження він впізнає її голос, який втішає його. Її запах він безпомилково відрізняє серед інших.

Ідеї для ігор з новонародженим

 • Дивіться та розмовляйте зі своєю дитиною під час годування і за будь-якої іншої нагоди. Ніщо зараз не зацікавить її більше, ніж людські обличчя та голоси. Щоб маля чітко Вас бачило, нахиляйтесь до нього на відстань 25-30 см. Також діткам дуже подобається слухати колискові, коли вони у ліжечку.
 • Часто тримайте крихітку на колінах чи на руках та ритмічно гойдайте. Таким чином вона відчуватиме себе так само спокійно, як і раніше в утробі матері.
 • Після того як Ви покупали малюка, помасажуйте його тіло з дитячою олійкою. Щоразу як Ви міняєте підгузник, згинайте та розгинайте ручки та ніжки маляти.
 • Пропонуйте дитині нові приємні стимули пізнання: предмети, на які можна подивитись, відчути на запах та на дотик, звуки та мелодії, які можна послухати.
 • Частіше посміхайтесь малюку. Починаючи з двох місяців, його можна легко лоскотати. Спершу він лише всміхатиметься, коли буде задоволений, а у три місяці посміхатиметься щоразу, як побачить Вашу усмішку.

  Розвиток моторики

  “Я починаю контролювати своє тіло”

  Протягом перших тижнів життя Ваш малюк дуже змінюється. Спочатку він рухається безконтрольно, а потім ­– за власним бажанням. Ви ще допомагаєте новонародженому змінювати положення тіла, бо він поки не може робити це самостійно. Немовля ворушить ручками та ніжками, тримає Вас за палець ручкою та пробує смоктати все, що торкається його губ. Але це рефлекторні дії.
  Крок за кроком малюк починає вчитися управляти своїм тілом. Він піднімає голову, і таким чином його перспективи змінюються. На другому місяці дитя вже тримає голову рівно, хоча і протягом невеликого часу. Потім дитина повертає її зі сторони в сторону та бачить те, що її оточує. А вже на третьому місяці вона сама перевертається у ліжечку. Лежачи малюк штовхає ніжками та протягує ручки до предметів, які привертають його увагу.

  Розвиток зору

  “Тепер я можу бачити речі чіткіше”

  Все чорно-біле. Ось як бачить Ваша дитина протягом першого місяця життя. Вона може вирізняти світло поміж тіней, але контури ніби розмиті.
  Проте після трьох тижнів малюк впізнає обличчя матері, а ще за тиждень зорове сприйняття стає більш чітким. Він розрізняє яскраві, контрастні кольори: червоний, білий, чорний. Крім того, новонароджений тепер може слідкувати очима за предметом, що рухається на відстані 20-25 см від його обличчя.
  В кінці третього місяця дитина бачить чіткіше, вона краще сприймає округлі форми, ніж предмети з прямими лініями. Саме тому людські обличчя привертають увагу малюків, і тепер вони здатні добре роздивитися маму і тата.
  Малятам подобається все, що рухається та має яскравий колір. Наприклад, іграшки з підсвіткою, мобіле, що кріпиться на дитяче ліжечко, а також іграшки, які качаються. Дітки із задоволенням дивляться в очі батькам, слідкують за їх поглядом та слухають їх голоси.

  Координація зору і рук

  “Так весело гратися ручками!”

  Від самого народження дитина стискатиме все, що Ви покладете їй в долоню. Але до двохмісячного віку ця дія відбувається на рівні рефлексу. Згодом крихітка вже усвідомлює, що має руки. Вона може відкрити кулачок, смоктати пальці і навіть тримати деякі предмети. Пізніше, коли малюк навчиться піднімати руки до свого обличчя, вони стануть іграшкою. Він весь час щось ними робитиме.
  Протягом третього місяця життя діти продовжують розважати себе руками. Вони розкривають їх, смокчуть та підносять долоні до обличчя. Більше того, тепер вони тримають предмети не рефлекторно, а свідомо: беруть їх обома ручками та не відпускають. Це найкращий час для гри з брязкальцями, м’якими іграшками, які можна стискати, та іграшками з кільцями.

  Емоційний та соціальний розвиток

  “Я щасливий, коли ти мені всміхаєшся”

  Дитина шукає матір одразу ж після появи на світ і відчуває її як частину самої себе. Мама заспокоює та пробуджує перші почуття. Маля потребує її лагідного погляду. Знаходячись біля мами, дитина відчуває спокій та любов. А ці почуття дуже важливі для того, щоб зростати здоровим та щасливим.
  Малюка потрібно тримати на руках, бо це заспокоює його, а також збільшує рівень глюкогену в крові. Багато науковців стверджують, що ця енергетична речовина необхідна для нормального процесу зростання. А ще дітям подобається притулятися до материнських грудей і слухати, як б’ється мамине серце. Це той звук, який вони звикли чути впродовж попередніх дев’яти місяців.
  Коли дитина бачить щось для неї незвичне, вона проявляє цікавість, реагує розширенням зіниць та жестами. Протягом першого місяця життя діти посміхаються, якщо відчувають задоволення, і лише з другого місяця вони починають свідомо обмінюватись посмішками. В кінці цього етапу усмішка дитини стає дружньою та призначається комусь: Ваш малюк всміхається людям навколо. До речі, з часом маля все більше потребує того, щоб до нього торкались, дивились та розмовляли з ним. Діти починають менше спати вдень і все більше хочуть бути в компанії. А руки матері і батька для них – найкраще затишне місце на землі.

  Розвиток мовлення

  “ Я плачу, плачу... і ось нарешті я вже трохи белькочу ”

  Плач – основний засіб спілкування новонароджених. Якщо малюк зголоднів, у нього щось болить або йому просто сумно, він плаче. На другому місяці життя можливості висловитись у малят збагачуються, бо тепер вони здатні щось пробурмотіти або навіть вимовити деякі звуки.
  Радість діток посилюється на третьому місяці: вони вчаться грати та розважатись, вимовляючи звуки мови. В кінці цього періоду Ви почуєте перші вигуки та белькіт дитини. Саме так вона звертається до Вас та вимагає Вашої уваги.

 •